Швидка медична допомога

Попередження

Цей сайт має інформаційний характер, при розумінні про захворювання необхідна кваліфікована медична допомога, не займайтеся самолікуванням - це може призвести до негативних наслідків для організму

Реклама

Статистика

Гострий холецистит

Серед гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини гострий холецистит щодо частості займає друге місце після апендициту. Розвиток його має кілька стадій.
У першій стадії превалюють явища застою, у другій до них приєднуються інфекція і запалення, в третій стадії виникають гнійні ускладнення.
Вирішальна роль в усіх випадках розвитку холециститу належить інфекції (кишкова паличка, стафілокок, стрептокок). Інфекція у жовчний міхур найчастіше проникає висхідним (із шлунка і кишок) і низхідним (із внутрішньопечінкових жовчних ходів) шляхами, значно рідше — гематогенним і лімфогенним.
Гострий холецистит може розвинутись на фоні холелітіазу, але може й не супроводитись утворенням каменів.
Виділяють три основні форми холециститу: катаральну, флегмонозну і гангренозну. Найчастіші ускладнення гострого холециститу — механічна жовтяниця і холангіт. Рідше трапляються навколоміхурні інфільтрати й абсцеси, утворення зовнішньої або внутрішньої жовчної фістули, перфорація міхура з розвитком перитоніту.
Клінічна картина. Гострий холецистит, як правило, розпочинається раптово. Провідним симптомом при катаральній формі гострого холециститу є інтенсивний постійний біль, який локалізується в правому підребер’ї, іррадіює в праву надключичну ділянку, плече, лопатку.
Характерна болючість при постукуванні по правій реберній дузі (симптом Ортнера) і при надавлюванні між ніжками правого грудинно-ключично-соскоподібного м’яза (симптом Георгієвського, френікус-симптом). Іноді болючість виникає тільки при глибокій пальпації в момент, коли хворий робить вдих (симптом Мерфі).
Як правило, больовий синдром супроводиться нудотою, одноразовим блюванням. Загальний стан змінюється мало. Тахікардія не виражена, температура тіла підвищується мало. Відзначається локальна болючість у ділянці жовчного міхура, але симптомів подразнення очеревини немає.
Якщо процес прогресує, розвивається флегмонозний холецистит, що характеризується вираженим больовим синдромом, багаторазовим блюванням, погіршенням загального стану. Температура тіла підвищується до 38— 39 °С, частота пульсу понад 90 за 1 хв. Язик сухий, живіт здутий, є ознаки обмеженого перитоніту, часто пальпується збільшений і болючий жовчний міхур.
При адекватному консервативному лікуванні купірування запального процесу може закінчуватись утворенням емпієми жовчного міхура. Можливе поширення запалення на очеревину з утворенням запального інфільтрату, який при нагниванні може перейти в абсцес або розлитий перитоніт.
Іноді при несприятливому перебігові флегмонозний холецистит переходить у гангренозний. При цьому на перший план виступає інтоксикація, а місцеві явища виражені менше. Язик сухий, частота пульсу понад 110 за 1 хв, живіт здутий, виражені ознаки парезу кишок. Хворі загальмовані, адинамічні або збуджені, риси обличчя загострені.
Некроз стінки жовчного міхура може призвести до перфорації і розвитку розлитого перитоніту. Якщо немає спайок навколо міхура, клінічна картина характеризується дуже різким болем у животі, блюванням. Можливий перехід тахікардії в брадикардію, що поєднується з артеріальною гіпотензією.
Гострий холецистит може ускладнитись гнійним холангітом, для якого характерна така тріада ознак: наростаюча іктеричність склер і шкіри, озноб, гіпертермія (до 38—39 °С). Обтурація жовчних шляхів супроводиться зміною кольору сечі (темна) і калу (знебарвлений).
Гострий холецистит треба диференціювати з гострим апендицитом, панкреатитом, непрохідністю кишок, гіерфоративною виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки, нирковою колькою.
Невідкладна допомога. Якщо у хворого діагностовано повторний приступ жовчної кольки і є певність у правильності діагнозу, треба спробувати зняти больовий синдром. Призначають холод на живіт, нітрогліцерин (1 таблетку під язик), ін’єкції спазмолітичних засобів (атропін, платифілін, но-шпа, галідор).
Госпіталізація. Якщо немає ефекту від спазмолітичної терапії і є підозра на гострий холецистит, особливо у хворих з жовтяницею, потрібна термінова госпіталізація у терапевтичний стаціонар. Транспортують на носилках у положенні лежачи.

 

Вхід на сайт

Пошук

Анатомия людини

 • http://anatomia.at.ua
 • Довідкова інформація по предмету Анатомія людини, для студентів різних навчальних закладів

  Мікробіологія

 • http://microbiology.ucoz.org
 • Довідкова інформація по предмету медична мікробіологія

  Інфекційні хвороби

 • http://infection.ucoz.org
 • Довідкова інформація по різних інфекційних захворювань людини

  Будь ласка збережи

  Спрощений пошук

  Реклама

  Дитячі колготки

  Реклама

  Попередження

  При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на http://ambulance.at.ua обов'язково

  Реклама